> Úvodní stránka > Pro veřejnost > Poradenství > Stavební poradna > Světelná řešení LED

Světelná řešení LED

Společnost Philips představila světelná řešení nové generace založená na technologii LED.

Technologie LED (Light Emitting Diode – světlo vyzařující dioda) je známá již několik desítek let, avšak v posledních letech dosáhl světelný výkon těchto unikátních zdrojů takových parametrů, kdy přínosy začaly převažovat nad nevýhodami a světelná řešení založená na bázi LED se stala plnohodnotnou náhradou klasických zdrojů světla. V současnosti již je možné vyrobit LED produkty, které jsou osazené kvalitními, vysoce svítivými diodami, a mají stejný tvar jako běžně používané světelné zdroje. Tyto produkty pak mají ve srovnání s kompaktními zářivkami, klasickými či halogenovými žárovkami řadu výhod a lze je tak použít pro celkové osvětlení v současných instalacích jako například v domácnostech, pohostinství či obchodech.

LED navíc dokáže jednoduše a účinně měnit barvu vyzařovaného světla: "Možnost barevného osvětlení otevírá brány do světa, kde už nevládne jenom světlo a tma, ale kde barvy vytvářejí příjemné a přirozené prostředí, kde okolí reaguje na naše potřeby, na naši přítomnost, či dokonce na naši náladu. Pomocí LED technologií dáváme uživatelům možnost, aby ovlivňovali prostředí, ve kterém žijí a pomocí světla ho přizpůsobovali svým potřebám,“ říká Filip Müller, Key Account Manager SSL solutions. "Tato technologie nachází využití v řadě oblastí, od architektury přes zábavní průmysl až po uplatnění v medicíně, kde je prokázáno, že vhodně zvolené nebo přizpůsobitelné osvětlení má pozitivní vliv na léčbu“.

Možnost měnit barvu světla je však jen jednou z výjimečných vlastností technologie LED, která posiluje svou pozici jak v oblasti interiérového tak i exteriérového osvětlení. Příkladem může být připravovaný projekt plaveckého bazénu v Pardubicích, na kterém společnost Philips spolupracuje. Součástí vybavení interiéru jsou barevná LED podvodní svítidla instalovaná ve vířivkách, vlnobití či divoké vodě, duhový vodopád, UFO s LED displejem s nízkým rozlišením a další. V interiéru bazénu nalezneme také několik interaktivních LED řešení, mezi něž patří bazénky barevně reagující na teplotu vody, stůl s LED dlaždicemi, které detekují položení předmětu, nebo barevně nasvícené sloupy v brouzdališti, které budou moci ovládat děti.

V exteriérovém osvětlení pronikají technologie LED stále víc tam, kde se sází zejména na design a osvětlení městské architektury. Řešení společnosti Philips již stály za realizací několika zajímavých projektů veřejného osvětlení, jako například cesta u parku Portheimka v Praze nebo ze zahraničí cyklostezka v Amsterodamu či obytná zóna v Tilburgu (Holandsko).

Díky neustálému vývoji a zlepšování parametrů lze očekávat, že se LED technologie brzy uplatní i v osvětlení veřejných komunikací, kde zatím díky svojí vysoké účinnosti drží prvenství vysokotlaké výbojové zdroje. Jako jednu z novinek plánuje příští rok Philips uvést na trh unikátní svítidlo "G-LED“ pro osvětlení všech druhů komunikací od nejmenších až po dálnice.

Obrázek

Obrázek

V pražském parku Portheimka je v současné době prezentováno šest různých typů veřejného osvětlení od různých výrobců. Firma Philips zde představuje LED svítidla typu Minilvidium 31W s teplým bílým světlem.

 Stavitel

CZ | EN | PL

Přihlásit

© 2023 AVÍZO, a.s. Obsah je poskytnut pouze pro soukromé použití. Jakékoliv komerční použití, rozmnožování bez písemného souhlasu společnosti AVÍZO, a.s. je přísně zakázáno.

Přihlášení členaxxx: