> Home Page > Public Section > Current News > Contests > Soutěž o nejkvalitnější a nejkrásnější fasádu Moravskoslezského kraje

Soutěž o nejkvalitnější a nejkrásnější fasádu Moravskoslezského kraje

Přes šedesát objektů přihlášených do soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje bude od zítřka k vidění na výstavě na Černé louce v Ostravě.

Lidé i v době krize pečují o své domy a investují do rekonstrukcí.

Obrázek

V Ostravě dne 16. února 2010 – Již od zítřejšího dne si mohou lidé v rámci ostravské výstavy „Střechy, pláště, izolace“ prohlédnout více než šest desítek objektů, které jsou přihlášeny do již osmého ročníku soutěže o nejkvalitnější a nejkrásnější fasádu Moravskoslezské­ho kraje.

„Potěšilo nás, že i v době krize lidé nejen pečují o své domy a investují do rekonstrukcí, ale zároveň mají zájem o účast v této prestižní soutěži. Je zřejmé, že porota to nebude mít vůbec jednoduché,“ pochvaloval si Tomáš Závada, autor celé soutěže.

„Pozitivní je také fakt, že se do soutěže o nejlépe provedenou rekonstrukci fasády opět zapojily i obecní úřady, základní školy, mateřské školy či firmy s administrativními budovami,“ dodává Ing.Arch. Jan Zelinka, který je již pátým rokem předsedou odborné komise prestižní soutěže, nad níž již poněkolikáté převzal záštitu ing. Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezské­ho kraje.

Cílem je profesionálně vybrat, ohodnotit a ocenit dobře odvedenou práci na realizaci fasády objektu a zároveň vnést do povědomí široké veřejnosti představu o tom, jak by měla kvalitní fasáda vypadat. „Chceme motivovat obyvatele, majitele domů, stavební firmy i výrobce a dodavatele nejrůznějších materiálů k prezentaci dobře odvedené práce, kvalitního řemesla i komplexních služeb. Vždyť profesionálně rekonstruovaná fasáda, která je navíc architektonicky krásná, přinese užitek nejen obyvatelům domu, ale i prostředí, v němž je dům postaven. Fasáda je prostě vizitka majitelů domů a firem, které ji realizovaly,“ pokračuje Zelinka.

Důležitou podmínkou pro přihlášení je umístění stavby v rámci Moravskoslezského kraje a dokončení fasády v roce 2009. Zároveň se nesmí jednat o novostavbu, pouze o rekonstrukci fasády. Obdobně jako v předchozím roce je soutěž rozdělena do pěti kategorií. Soutěží se o nejlepší fasádu v kategorii:

  • rodinné domy
  • panelové domy
  • bytové domy
  • správní a průmyslové objekty a také
  • energeticky úsporné projekty

Podle předsedy odborné poroty Jana Zelinky budou porotci klást důraz nejen na kvalitu použité technologie a materiálu, ale také na práci a tvůrčí invenci architekta. Osmý ročník soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje byl vyhlášen 15. prosince loňského roku a přihlášky mohli architekti, projektanti, dodavatelé stavebních materiálů, realizátoři, případně soukromí investoři podávat až do 5. února. Od zítřejšího dne až do 20. února budou všechny přihlášené objekty prezentovány na výstavě „Střechy, pláště, izolace 2010“ na Černé louce v Ostravě. Počátkem března pak odborná porota nominuje z každé kategorie 5 objektů, které postoupí do finále, vyhlášení výsledků je naplánováno na konec března. Více informací mohou zájemci zjistit na www.fasadakra­je.cz.

Obrázek
Jeden z vítězných objektů loňského ročníku soutěže fasáda Moravskoslezského kraje 2008 – budova vítkovického Rothschildova zámečku

CZ | EN | PL

Sign in

© 2023 AVÍZO, a.s. Use of the Content is allowed for the personal usage only. Any commercial use, multiplying without a written persmission of AVÍZO, a.s. , is strictly forbidden.

Member sign inxxx: