> Home Page > Public Section > Current News > Contests > Odstartoval už devátý ročník Fasády kraje

Odstartoval už devátý ročník Fasády kraje

Až do konce ledna mohou architekti, projektanti, dodavatelé stavebních materiálů, realizátoři, případně soukromí investoři přihlásit svou rekonstruovanou fasádu do soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje 2010.

Důležitou podmínkou pro přihlášení je umístění stavby v Moravskoslezském kraji a její dokončení v roce 2010.

„Zároveň se nesmí jednat o novostavbu, pouze o rekonstrukci fasády. V uplynulém ročníku byly mezi vítěznými objekty v pěti kategoriích – Rodinné domy, Panelové domy, Bytové domy, Správní a průmyslové objekty a nově také Energeticky úsporné projekty – například radnice Úřadu městského obvodu Ostrava, konkrétně rekonstruovaná fasáda části budovy A, dále řadový dům v historickém centru Ostravy ve Šmeralově ulici. Oceněn byl i rodinný dům v ulici K Jezeru nebo rodinný dům Lukáše Velarta.

„Soutěž o nejlepší fasádu roku vnímám jako možnost poukázat na prostředí, ve kterém každý z nás žije. Jsme obklopeni nejrůznějšími stavbami a jejich fasády mohou krášlit, nebo také hyzdit náš svět. V této soutěži jde právě o to ocenit nápaditost a snahu zlepšit naše životní prostředí, dát našim městům a obcím lepší vzhled,“ uvedl při oceňování vítězů osmého ročníku fasády hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, který převzal záštitu nad posledními dvěma ročníky soutěže.

„Při nominacích i při výběru samotných vítězů klademe důraz především na kvalitu použité technologie a materiálů a také na práci a tvůrčí invenci architekta,“ uvedl architekt Jan Zelinka, předseda odborné komise soutěže. „Porota si klade za cíl ohodnotit a ocenit dobře odvedenou práci na provedení fasády objektu a zároveň vnést tuto představu do povědomí široké veřejnosti,“ dodal architekt Zelinka.

Autor soutěže Tomáš Závada zvolil už před prvním ročníkem slogan I dům má svou tvář, který se ujal jako podtitul soutěže. „Je to vidět na každém sídlišti i třeba u každého domku, který má opravenou fasádu. Působí nejen na nejbližší okolí, ale na každého, kdo třeba kolem jen projde. Každý takový dům s opravenou fasádou určitě na okolí působí daleko pozitivněji než dříve šedivá sídliště a polorozbořené stavby,“ míní Závada.

Obrázek

CZ | EN | PL

Sign in

© 2023 AVÍZO, a.s. Use of the Content is allowed for the personal usage only. Any commercial use, multiplying without a written persmission of AVÍZO, a.s. , is strictly forbidden.

Member sign inxxx: