> Home Page > Public Section > Current News > Argentina chce zvýšit investice do obnovitelných zdrojů na půl bilionu

Argentina chce zvýšit investice do obnovitelných zdrojů na půl bilionu

Argentinská vláda plánuje přilákat zahraniční investory do obnovitelných zdrojů energie.

Celkem by v příštím desetiletí chtěla získat od investorů 20 miliard dolarů (477,2 miliardy korun) a do roku 2025 zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové produkci na pětinu ze současného jednoho procenta, píše list Financial Times. Argentina je díky velké rozloze polopouští na severu jedním z největrnějších a nejslunnějších míst na světě.

Snaha o rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Argentiny přichází v době širšího rozvoje obnovitelné energie v rozvojových zemích. Investice do obnovitelných zdrojů v rozvojových zemích loni poprvé překročily investice v rozvinutých zemích.

Největší podíl na celosvětových investicích do obnovitelných zdrojů, které činily 286 miliard dolarů, měla loni Čína, a to víc než třetinový. Vysoké však byly i v Latinské Americe. Mexiko a Chile loni více než zdvojnásobily své investice a více než polovina elektřiny v Uruguayi nyní pochází z obnovitelných zdrojů, zbytek je z vodních elektráren.

Analytici považují investice do obnovitelných zdrojů v Argentině za jedny z nejslibnějších investičních příležitostí. Ty by také mohly kompenzovat zklamání z investic do obrovských břidlicových formací v Patagonii, v oblasti Vaca Muerta. Tam jsou podle odhadů jedny z největších rezerv ropy a plynu na světě, kvůli vysokým nákladům na těžbu a nízkým cenám ropy však zatím nepřilákaly příliš zájmu investorů.

Argentina je závislá hlavně na výrobě elektřiny z fosilních paliv, které mají na celkové produkci elektřiny zhruba dvoutřetinový po­díl.

Zbytek poskytují vodní a jaderné elektrárny. Vláda doufá, že v příštím desetiletí dosáhne kapacita výroby „čisté“ elektřiny 10 tisíc megawatt. To by snížilo závislost země na nákladném dovozu energií, který je největší zátěží fiskálního deficitu a jedním z hlavních důvodů hospodářských problémů země.

CZ | EN | PL

Sign in

© 2023 AVÍZO, a.s. Use of the Content is allowed for the personal usage only. Any commercial use, multiplying without a written persmission of AVÍZO, a.s. , is strictly forbidden.

Member sign inxxx: